Obniżanie kosztów własnych oraz zwiększanie jakości usług to priorytety dla każdej firmy. Jednym z najefektywniejszych sposobów osiągnięcia tych celów jest stworzenie dedykowanej aplikacji internetowej dostosowanej do potrzeb firmy i wymagań jej klientów.
Cele projektu podzielone były na dwa główne obszary:
- Aplikacja wewnętrzna dla pracowników
- Aplikacja dla klientów (Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta)
Główne cele aplikacji wewnętrznej to:
- Zwiększenie efektywności pracowników poprzez automatyzację zadań, które mogą być zautomatyzowane.
- Zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności przez stworzenie funkcji dostosowanych do procesów wewnątrz firmy.
Funkcjonalność aplikacji obejmuje m. in. następujące elementy:
- Zarządzanie infrastrukturą sieciową firmy Intermedia Sp. z o.o.
- Połączenie informacji technicznej z oprogramowaniem księgowym CDN Optima.
- Zarządzanie kontaktami z klientami dzięki elementom systemów CRM. Dzięki temu możliwe jest np. przeglądanie historii reklamacji klienta oraz jego kontaktów z firmą.
- Automatyzacja procesu przypominania o zaległościach, jak również automatyczne blokowanie usług dla klientów z zaległościami w płatnościach.
- Zarządzanie personelem technicznym poprzez moduł "Kalendarza", umożliwiający dodawanie zadań do pracowników. Moduł ten jest powiązany z modułem reklamacji, zwiększając szybkość reakcji na zgłoszenia klientów i podnosząc jakość usług.
Ponadto dzięki intuicyjnym widokom wydruku kalendarza moduł jest jednocześnie całodniową listą zadań dla pracowników pracujących w terenie.
- Stworzenie zaawansowanego panelu zarządzania klientami umożliwiającego szybkie znalezienie zarówno pojedynczego klienta, jak i całej grupy w oparciu o zadane kryteria.
Taka budowa panelu pozwala na przejrzyste przedstawienie całościowej wiedzy o klientach oraz natychmiastowe podejmowanie decyzji na podstawie przedstawionych danych.
- Automatyzacja raportów wewnętrznych. Dzięki przejęciu tej dziedziny działalności firmy pracownicy nie muszą wykonywać żmudnych powtarzalnych czynności, a dane z raportów dostępne są częściej, dzięki czemu proces decyzyjny może przebiegać sprawniej.
- Zarządzanie dokumentami w sposób elektroniczny, umożliwiający nie tylko na automatyzację żmudnych zadań (dane mogą być kopiowane z innych obszarów systemu) ale również na znaczące zmniejszanie ilości błędów w dokumentach.
- Zarządzanie ofertą usług, programami lojalnościowymi i innymi niezbędnymi elementami marketingowymi dla każdej firmy usługowej. Dzięki integracji z systemem rozsyłania wiadomości wszystkie zmiany w ofercie mogą zostać bardzo łatwo zakomunikowane klientom.
Główne cele Elektronicznego Biura Obsługi Klienta to:
- Zwiększenie jakości usług świadczonych klientom poprzez ułatwienie dostępu do informacji i zasobów firmy.
- Zmniejszenie kosztów własnych poprzez systemową obsługę klienta.
Funkcjonalność EBOK obejmuje:
- Przedstawienie informacji na temat aktualnych danych klienta w systemie firmy.
- Przedstawienie faktur i rozliczeń klienta. Poprzez integrację z zewnętrznym systemem księgowym CDN Optima możliwe jest natychmiastowe przekazanie klientowi informacji na temat stanu usług bez konieczności zmiany systemu księgowania (i związanych z tym trudności).
- Dzięki połączeniu konta ze skrzynką e-mail klient może otrzymywać wiadomości na temat zaległości finansowych oraz zmianach w usługach firmy bez konieczności odwiedzania panelu klienta.